На головну / Є таке захоплення / А чиє молоко корисніше?

А чиє молоко корисніше?

Невеличким господарством в нашому містечку нікого не здивуєш. Дуже багато родин споконвіку утримували живність, і на сьогодні теж у багатьох є кури, гуси, качки, кролики та свині. Для багатьох і  нині годувальницею є корова, адже  люди в нашому краї працьовиті.
А мені сьогодні хочеться влаштувати вам екскурсію до незвичного маленького домашнього господарства, в якому утримуються кози. То що ж там незвичного,—  запитаєте,— Он і в нас чи в сусідів є коза, а у декого  і  не одна! А  незвичне  те, що кози тут принципово породисті! Та й за кількістю поголів’я  на сьогодні їх уже 11.
Три роки тому чоловікові на день народження подарували маленьке козеня, — розповідає Наталія Решетняк, —  Саме з нього все й почалося. А так, як досвіду   утримання  кіз  у  нас не було, то першим помічником став для нас інтернет, де ми знаходили поради  про утримування, корми,  правильний  догляд.  
І   почали скуповувати кіз. Раніше доводилось часто чути про Полтавську породу, та дуже швидко міфи про її надзвичайність ми розвіяли. Виявилось, що це звичайнісінька свійська. А нам хотілось чогось особливого. Та ще й начитались в інтернеті, що у породистих кіз і жирність молока набагато вища, і поживна цінність перевищує показники звичайної. І вже минулого літа ми перейшли повністю на утримання різних породистих.
А так, як   кількість  і якість молока,   поголів’я і саме здоров’я кози залежать, як виявилось, від козла, то й їх ми утримуємо теж породистих.
— Ось наприклад, Самсон,— показує Наталія,— у нас племінний, породи Ламанча, а оце — Заанінська, більш поширена порода. В цьому році придбали маленького з породи Англо-нубієць. Як бачите, вони й на вигляд різні.
А й справді, від звичайного свійського козлика відрізняються   шерстю,   формою голови,   рогами, і,  навіть,  ноги на вигляд сильніші, а копитця  тонші й довші.
— У звичайних кіз жирність молока 4%-5%, а ось у Заанінської вже вище – 7%, — продовжує розповідати Наталія, переходячи до кіз, — середня жива вага молочної кози від 40кг до 50кг.  Вони швидко ростуть. Вже у віці 6-7 місяців кізочки мають вагу до 25кг, а козлики — до 30кг. Якщо дотримуватись умов утримування та годування, за рік молочна коза в період лактації дає до 400 літрів   молока. А якщо приділяти їм більше уваги, то удійність сягає і до 700 літрів, а  у деяких  порід і  до 1000! При цьому, період лактації — 9-10 місяців. Але треба враховувати і  вік, і  кількість окоту. Найбіль ший   надій  коза дає після 2-3 окоту, а у віці 6-7 років надої вже значно зменшуються.
Тож, Саша, купуючи козенят, звертає увагу саме на їх здоров’я, статуру вагу,  вік  та на молочну продуктивність. Здорова коза має гарний бадьорий вигляд, гладку, блискучу шерсть, яка рівномірно покриває тіло, тонку, але щільну шкіру, яка легко відтягується на стегнах. Статура кози має бути міцною, всі частини тіла добре розвиненими.
У породистих кіз шерсть може бути довга, але на удійність це не впливає, головне, щоб мала всі ознаки здорового стану. Коли в кози довжина шерсті середня, це полегшує догляд за нею. У кіз  велика кількість пуху, тож зиму вони добре переносять. Масть, наявність сережок на шиї, форма й довжина вух не впливають на продуктивність кіз, тож звертати увагу на це не варто.
Гарна коза має глибокі та широкі  груди, з випуклими довгими ребрами, широку пряму спину, без різкої обвислості крупа, достатньо об’ємне черево, прямі та широко поставлені ноги з міцними копитами. Кістяк має бути добре розвиненим, міцним, тулуб довгим, злегка  бочкоподібним.
Так як продуктивність при покупці не перевіриш, то треба звертати увагу на здоров’я  та форму вимені..  Воно має бути об’ємне, грушовидної або круглої форми, не заросле грубим волоссям, на дотик пружне,  з тонкою еластичною шкірою без затвердень, на ньому помітні молочні сосуди. Слід відмітити, що, якщо вим’я після дійки не спадає, то вважається жировим. Поганим  також вважається вим’я, якщо воно на вигляд погано висить, під час ходіння    сильно коливається, розділене борозною та має маленькі соски, що ускладнює процес доїння. Кози при сухостої мають зменшену форму вимені.
Вік кози можна перевіряти  по зубах. У дорослої кози їх 32, зверху 12, а на нижній щелепі 20. Саме по вигляду різців видно вік тварини. У маленьких козенят зубів немає, або можуть бути два молочні, так би мовити, защепи, а до місячного віку виростають ще 6 різців. У річному віці молочні зуби  починають попарно випадати,  і ростуть уже постійні, міцніші, ширші. Повна заміна молочних відбувається до 3-4 річного віку. А вже у 7 років зуби стерті, можна сказати, лишаються самі пеньки, якими важко тварині пережовувати їжу, саме через це коза втрачає продуктивність, і  у господарстві від неї вже мало користі. Тож, аби зберегти здоров’я кози, треба давати м’яку їжу: молоду травичку, дрібне сіно, подрібнене зерно.
Утримувати кіз треба в сухому, добре освітленому приміщенні з гарною вентиляцією. Температура повітря в козлятнику має бути взимку 6-7О тепла. Якщо ж разом з козами знаходяться і  молоденькі козенята, то температура має бути 8-100. В минулому році козенят було багато, тож у стійлі для них ми встановили спеціальні поїлки з декількома сосками кожна. Це значно прискорює їх випоювання.
А взагалі, поки  козенята малесенькі, ми тримаємо та доглядаємо  їх в будинку. Випускаємо побігати лише вдягнувши на кожного памперс. А вже як підростають і на вулиці температура повітря досягає норми для них, ми відправляємо їх до старших кіз.
До догляду за молодняком з радістю долучаються   діти. Вони й за дорослими допомагають татові доглядати. А я вже більше переробкою займаюсь. Не секрет, що молоко кіз   більш корисне,  ніж у корови. Та ми не лише вживаємо саме молоко. Дуже смачна з нього бринза. Цей смак схвалили вже й рідні, і  друзі вподобали.
Хоч масштабної  ферми родина й не планувала, та в домашніх умовах вже є чим похвалитись, і за три роки поділитись   досвідом  розведення   породистих кіз.

Про нас Шевченко Людмила

Журналістка "Вісті Барвінківщини" L_M_Shevchenko@ukr.net

Перевірте також

Японські суші від барвінківчанки

Суші – це японська традиційна страва, яку готують з рису та морепродуктів. І якщо раніше …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

You cannot copy content of this page