На головну / СПОРТ / То яка вона – НУШ?

То яка вона – НУШ?

Розпочався другий рік впровадження освітньої реформи Нової української школи. Як вона впроваджується на Барвінківщині, які вже є результати, як впливає це на процес навчання – актуальні питання,  адже багато батьків ставляться до реформи з побоюванням, мовляв «як же і коли діти будуть навчатись, якщо діти весь час бавляться, а не навчаються»? Тож, ми вирішили завітати до опорного закладу Барвінківської ЗОШ№1 на уроки до «першопрохідців» цієї новизни, тобто, до першо- та другокласників, які вже навчаються за програмою НУШ.

А гідом для нас люб’язно погодилась бути заступник директора з навчально-виховної роботи, регіональний тренер НУШ Г.В.Щолок.

  • Навчання по-новому – часто використовувана фраза, коли йдеться про НУШ, – розповідає Галина Василівна, – що ховається під цими словами? Є кілька ознак нового навчання, щоб розібратися було легше, покажемо, як це виглядає на практиці. Це, звісно, не вичерпний список ознак НУШ, проте, без цього школа навряд чи відповідає новим умовам реформи. Одна з таких ознак – це ранкове коло. Ми запрошуємо вас на ранкове коло до 2-А класу.  Цей клас навчається у нас за програмою науково-педагогічного проекту «Інтелект України».

Коли ми увійшли до класної кімнати, діти вже збирались на килимку разом з учителем С.В. Івахненко. Що таке «ранкове коло»? Це ввідна частина в навчальний день, коли кожна дитина вдумливо і поважно вітається з іншими дітьми, після чого впродовж короткого часу ділиться власним досвідом зі своїми товаришами, які з повагою слухають її, ставлять свої запитання та коментують. Після цього вся група бере участь у короткій груповій вправі, спрямованій на розвиток академічних навичок, почуття команди та відчуття єдності. Ранкова зустріч закінчується обміном щоденними новинами, які зазвичай готує педагог, щоб представити навчальні завдання дня. До свого кола другокласники запросили й нас.

  • Важливо, що вчитель сідає разом з дітьми, – пояснює Світлана В’ячеславівна ,- адже його очі мають бути на рівні з дитячими. Такі зустрічі створюють позитивний настрій у класі, сприяють створенню спільноти, учні переходять від зосередження уваги на власній особистості до охоплення нею інших, тут діти можуть висловлювати свою точку зору, чути відмінні думки інших людей, аналізувати їх. Ранкова зустріч дає дітям змогу брати участь у групових обговореннях, а нам,педагогам, – моделювати й активно розвивати в дітей уміння та навички ефективного спілкування.

І ось по колу пішов осінній кленовий листочок з привітними побажаннями на день. Діти щиро бажали один одному гарних оцінок, цікавих нових знань, а ще здоров’я, батьківської любові та приємних несподіванок і подарунків.  Поділились новинами, уточнили день тижня та дату, пригадали тему тижня. А далі переглянули навчальне відео про підготовку звірів восени до зимівлі.  Світлана В’ячеславівна запропонувала відгадати загадки, діти з радістю їх відгадували, на фліпчарт   прикріплювали картинки з зображенням-відповідь на кожну загадку. Саме ці відгадки і допомогли визначити тему дня та окреслити кожному очікувані результати своєї роботи на уроках. Закінчилось ранкове коло дружною грою .

Діти пригадали створені ними правила класу, які розміщені на вході у клас, та просигналізували про свої відчуття у «Куточку настрою».

  • Наступна ознака нової української школи – це інтеграція предметів, – продовжує Галина Василівна, – це об’єднання освітніх галузей в один предмет. У початкових класах НУШ є предмет «Я досліджую світ», який містить у собі такі галузі знань:  природнича, мовно-літературна, математична (обидві частково), соціальна і здоров’я збережувальна, громадянська та історична, інформатична. Інтеграція потрібна тому, що маленькі діти не розділяють світ окремо, наприклад, на фізику чи хімію. Вони сприймають його в цілісності, а отже і розповідати про нього в школі варто саме таким чином. Окрім того, зараз людство зіткнулось з безліччю глобальних проблем, які не вирішити за допомогою окремо взятої галузі знань. З самого малечку дітей навчають бачити міжпредметні зв’язки. І зараз ми завітаємо до  2-Б класу, де наразі К.О.Осадча й проводить саме цей урок.

Ми заходимо до класу, всі учні одразу встали й привітались, з посмішками, не вимушено. Катерина Олександрівна продовжила урок цікавою розповіддю, під час якої давала дітям завдання. Діти з радістю відповідали на питання й працювали над завданнями в парі. На кожній парті лежав набір лего, який учні використовують, щоб показати свою відповідь. І це, скажу вражаюче. То конструюють міст, то складають математичні приклади, то літачки будують, і постійно коментують свої враження та думки.

  • Діти роблять багато практичного в НУШ – говорить Катерина Олександрівна, – це не про сидіння за партою з рукою на руці. Це діяльнісний підхід до навчання. Заморожувати лід, вчитись платити за проїзд у громадському транспорті та робити покупки в супермаркеті, щоб вміти рахувати гроші та бути ощадливими, – так навчаються в НУШ. В цьому і полягає новий зміст освіти, заснований на формуванні життєво та суспільно необхідних компетентностей дитини.

Дітям не ставлять оцінки, натомість є формувальне оцінування. Тобто, учням не ставлять звичні бали або смайлики, а смайлик – це теж оцінювання за правильно чи не правильно виконане завдання. Формувальне оцінювання – коли школярів не порівнюють між собою чи з певним еталоном. Важливо лише те, які змінились результати учня/учениці, порівняно з його /її результатами  в минулому. Відсутність бальної оцінки не означає відсутність оцінювання. Учитель уважно відслідковує, чи учням усе вдається і з чим потрібна допомога. Для спонукання вчитель не використовує слово «неправильно», а каже «Молодець, та подумаймо, як можемо покращити твою роботу»,  «Щоб ти тут змінив/змінила?». Тобто, учень має сам спробувати знайти та виправити помилку і відчути себе таким чином переможцем. Це, на мою думку, добре, адже так діти відповідають, не боячись помилитись. А в навчанні це дуже важливо, бо дуже часто учні знають відповідь, та соромляться відповісти на питання вчителя.

У НУШ вчителі будують партнерські відносини  з батьками. Не зважаючи на відсутність оцінок, батьки мають розуміти, що відбувається з навчанням їхньої дитини. Для цього вчитель регулярно зустрічається з ними, щоб наголосити на сильних сторонах учня і порадити, як можна покращити те, що не виходить. Ідеально, якщо такі зустрічі відбуваються за участі дитини – адже нічого про неї без неї ж. Також у НУШ передбачені Свідоцтва досягнень. Їх видають двічі – після першої чверті (щоб зафіксувати відправну точку) і наприкінці навчального року. У ньому визначають, наскільки дитина опанувала ту чи іншу компетентність або навичку. Причому до уваги беруть не лише академічний бік (чи вміє дитина читати й писати), а й різні навички (до прикладу, чи не конфліктує, чи вміє співпрацювати в команді і чи проявляє ініціативу під час уроку).

І ось ми  на уроці англійської мови у 2-Б класі.  До речі, за новою програмою у школах збільшено кількість годин для вивчення іноземної мови. Наприклад, у 2 класі учні мають три урока англійської мови на тиждень.

Ми увійшли до класної кімнати тоді, як Т.П.Задорожня    спілкується з учнями англійською. Для кращого засвоєння матеріалу протягом уроку Тетяна Петрівна роздає допоміжні матеріали кожному учневі. Для повторення алфавіту – великі магнітні картки з кольоровими літерами. І знову гра, діти поділились на команди і змагаються, хто швидше на дошку прикріпить свою картку з названою вчителем літерою. А далі на кожну парту  вчителька роздала магнітні дошки з картками. Мені це нагадало папку з касою. Пригадуєте, як ми викладали маленькі літери та цифри в рядочки? Нині на магнітній дошці діти викладають слова, а далі цілі речення. І виконане завдання підіймають до гори, показуючи вчителю свою активність. А відчуття змагання підвищує бажання й цікавість до навчання. До речі, тут теж помічаємо роботу в парі і постійне спілкування між собою, і при цьому, повна дисципліна і старанність.

А далі ми вирушили до 1-А класу. Л.В. Резінова проводить урок «Навчання грамоти». Ми потрапили не просто на урок, а до справжнього казкового театру. Парти стояли зовсім не по стандарту. А як в грі «Брейн ринг». Діти групками сиділи за своїми «столиками» і кожна команда отримала завдання показати обрану казку. А щоб було дітям цікаво грати ролі, Людмила Василівна роздала казкових героїв з лялькового театру. Діти, одягнувши своїх героїв на руку, грали свою роль, а у вуста вчителя лягали авторські рядки. Ось такою грою привчаються діти читати, відчуваючи цікавість до книги.

  • Зверніть увагу, на стінах висять дитячі доробки, цікаві факти з шкільного життя самих учнів та інше. Все це оригінально та яскраво оформлено. Це те, що стосується ще однієї з ознак НУШ – це нове освітнє середовище.

Увійшовши до кожної класної кімнати НУШ, ми й справді потрапляємо в нове освітнє середовище, яке відрізняється від звичного. Це нові і зручні одномісні парти, різні конструкторські матеріали, світлі й просторі кімнати, оригінальне оформлення стін, килими та відкриті низенькі шафи, з яких діти можуть вільно взяти книжку чи якийсь дослідницький матеріал.  Великий телевізор додає сучасності й медійності в навчанні. Діти почуваються вільно, не бояться висловлювати свою думку. Під час уроку по двоє-троє вільно встають і виконують завдання вчителя, працюючи гуртом. Не відчувається того строгого порядку тиші та уваги на вчителя та на дошку, але кожен захоплено приймає участь в навчальному процесі. Тобто, діти ніби й граючись, разом, спілкуючись між собою виконують разом завдання, жваво відповідають на питання і при цьому немає нестриманого галасу. Вчитель наче диригує оркестром, утримує увагу кожного маленького учня та утримує його в навчальній активності. Учні під час уроку зосереджені та врівноважені. Ось так, грою діти навчаються, зацікавлені і допитливі, вони вчаться працювати в команді, не бояться висловлюватись і при цьому привчаються бути чемними та вихованими. Комунікуючи весь час з учителем та між собою, діти не просто навчаються жити в соціумі, а й бути добрими. Добрими й до тих, хто якимось чином відрізняється й за станом здоров’я.

У закладі функціонує ресурсна кімната для учнів, які навчаються за інклюзивною формою. Тут вони можуть відпочити, поспілкуватись. Також для них проводяться корекційно-розвиткові заняття відповідно до індивідуальної програми розвитку, після яких учні повертаються до свого класу і продовжують навчання разом з однокласниками. Підтримку і супровід таких дітей забезпечують асистенти вчителя Н.В.Корженко, О.Г.Давиденко, О.О.Козлова. Звертаємо увагу, на які зони поділена ця кімната для зручності особливих учнів. Дуже багато навчальних матеріалів вільно розміщено на поличках, можна брати за бажанням і граючись навчатись. Також є яскравий та м’який великий килим, а біля нього маленькі масажні. Діти, знявши взуття, беруть якісь розвиваючі ігри і грають разом на килимку. Є тут і стіл з піском, на якому діти малюють – це і заспокоює й творчо розвиває. А той колір світла, який діти вмикають дає зрозуміти вчителю, що саме відчуває дитина, який настрій. І справді, коли діти підійшли до столу, увімкнули в ньому підсвітку і почали пальчиками малювати на піску, ми звернули увагу, що підсвічував пісок червоний колір. Галина Василівна запитала, чому діти хвилюються і запропонувала намалювати свою мрію, ставила питання так, щоб діти відволіклись від камери і зосередились на своїх бажаннях, на те, що їм подобається, що і кого люблять. І вже за якусь мить червоне світло змінилось на світло-зелене, на жовте.  Відділена, так би мовити, й кухонна зона.

  • Тут діти вчаться самі себе обслуговувати, дотримуючись правил безпеки. Користуватись, наприклад електрочайником, зробити чай собі та друзям – це прості речі в побуті, але для цих дітей вони є складними. Тож, тут, під наглядом дорослих, діти призвичаються до сучасних технологій та соціального побуту,- ділиться досвідом роботи Н.В.Корженко.

Особливої уваги привернула нова, сучасна медіатека. Тут теж великий медійний екран, декілька оснащених комп’ютерних місць, шафи з відкритими полицями, на яких розміщені різні наукові та літературні книги у вільному доступі, а ще, кольорові пуфіки, та крісла.

  • Тут можна просто взявши до рук книгу, читаючи відпочити, – говорить завідувачка бібліотекою Т.С.Сугоняко, – або виконати якесь завдання, пов’язане з інтернетом. Учні групами залюбки приходять сюди на перервах та після уроків. Часто з вчителями разом, щоб попрацювати над якоюсь темою чи підготувати реферати.

Відвідавши медіатеку, ми йдемо ще на один урок до першокласників. Тут саме, В.А.Богонос проводить урок математики. На дошці розміщені кольорові математичні фігурки, цифри з кольоровими знаками. Вікторія Анатоліївна ввімкнула телевізора, і діти не просто переглядають цікаву історію, а й виконують різні завдання під час пауз. Тема уроку «Пряма й відрізок» наочно показувалась вчителем з поясненням і цікавими розповідями. Діти активно й з цікавістю відповідають на питання, з-за допомогою лего виконують приклади і з цікавістю слухають завдання.

  • А ще, в кожному класі тричі на тиждень у нас фізкультура, – доповнює Галина Василівна дорогою до директора, – яку проводить Сергій Іванович Лєпіса. Плюс веселі руханки, так забезпечується рухова активність учнів.

НУШ відкрита до дітей. Хочу додати, що в Новій українській школі у вчителя є можливість самостійно обрати одну з двох діючих типових освітніх програм, в кожній з яких чітко визначено, що мають вміти і знати наші школярі. Обсяг знань не зменшився у НУШ, змінилися тільки форми і методи роботи, які допомагають ці знання опанувати.

Ось так виглядає НУШ. Яскрава, кольорова, в якій діти навчаються  граючись.

  • Про результати говорити ще зарано, – розповідає директор опорного закладу Барвінківської ЗОШ№1 С.І.Черний, – освітня реформа триває тільки другий рік. Це вже після четвертого можна буде підводити якісь підсумки. НУШ передбачає зовсім інших випускників, готових розвивати Україну, створювати новий світ. Адже вже сьогодні виразно помітно, що це покоління дітей зовсім інше, гіперактивне та більш розвинене завдяки новим технологіям. Вже пройшли ті часи, коли комп’ютери були щось нове у навчанні. Зараз діти з малечку користуються гаджетами, інтернетом, мобільними телефонами. Світ швидко змінюється. І поки ми, дорослі, намагаємось в чомусь розібратись, діти вже знаходять рішення. Завдяки новітнім технологіям, постійним новаціям у дітей великі можливості. І завдання НУШ не просто навчити дітей наукам, діти повинні сформувати певні компетентності, вміти застосовувати свої знання, навички, вміння, розвивати свої таланти. Кожна дитина – це особистість, у кожного свій талант, який має розвиватись, і ми пишаємось кожним нашим учнем. Багато уваги приділяємо створенню нового освітнього простору. Це не лише нові, сучасні парти, це й нова гардеробна, шафи в самих класних кімнатах, набори конструкторів Лего та багато різного дидактичного матеріалу. Це нові підходи до навчання. Це школа, дружня до дитини. Наш навчальний заклад розвивається, постійно оновлюється, один із прикладів –  перемога у конкурсі міні-проектів «Разом у майбутнє», результатом якого стало відкриття  гардеробу для учнів – початківців. Тепер наш освітній простір розширився. Як бачите, тут для кожного учня своя шафа, де дитина може лишати й одяг, й взуття і ще які речі. Тобто, для кожного тут особистий простір. Шафи в яскравих кольорах. Адже країна знань – це все таки дитячий світ. Ми робимо все яскравим, різнокольоровим, відкриті низенькі шафи – все це для дітей, аби їм було зручно й затишно. До того ж, це полегшує дітям після садочку швидко адаптуватись. Створення комфортних умов для дітей стало можливим завдяки співпраці місцевої, районної, обласної влади. Фінансова підтримка йде й від республіканської. А головне – батьки не байдуже ставляться до того, в яких умовах навчаються їх діти. Ми постійно відчуваємо підтримку батьківської громади, і це надихає. На мою думку, нова українська школа – це початок нової освіти, випускники якої готові будуть не просто пристосовуватись до нових всесвітніх реалій, а й самі впливатимуть та покращуватимуть цей світ. А поки що, ми й самі вчимось. Наші вчителі пройшли спеціальну підготовку, тренінги, закінчили курси, мали можливість обрати і отримати нові підручники. В НУШ ми вчимося працювати з дітьми трохи в іншій формі і сподіваємось на якісні результати. А які вони будуть – покаже час.

Про нас Шевченко Людмила

Журналістка "Вісті Барвінківщини" L_M_Shevchenko@ukr.net

Перевірте також

Дистанційне навчання

Карантин – це не привід прогулювати навчання, а тим більше підготовку до ЗНО. Значна частина …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

You cannot copy content of this page
Перейти до панелі інструментів